DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie - KRAMPUS

Krampus je Alpské strašidlo které se objevuje především okolo Adventu, to zejména na večer 5. prosince, a toulá se po ulicích a děsí děti s rezavými řetězy a zvony. Krampus koncem 17.století byl začleněn do křesťanských oslav ke sv.Mikuláši. Mikuláš děti odměňuje dárky za to Krampus má za úkol zlobivé děti potrestat. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních státu – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska.

Jméno Krampus vzniklo z rakouského KRAMPAS – něco neživého.

V období inkvizice byla tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti.

Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo. Jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl vyset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, březové či vrbové proutí na šlehání ( zvané RUTEN ), Nesmí se zapomenout na řetěz ( ten by měl být rezavý a sahat až ke kolenům ).Řetěz či řetězy mají symbolizovat ďábla křesťanské církve. Řetězy musí cinkat ( hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi) a na nich jsou většinou přichyceny zvonky ( či kravské zvony ) různých velikostí. Na zádech by měl mít nůši, necky či pytel do kterého dával podle pověsti zlobivé děti.

Svátek Krampusů je 5. prosince , ale po horských vesničkách a městech chodí většinou od listopadu až do ledna.

V mnoha  Alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslafy průvody krampusů a jejich skupin , které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny. Každá skupina je něčím zajímavá, jsou doprovázeny projížďkami na pekelných vozech, lesními lidmi, různými strašidly, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.


   

 

 

 

aktualizováno: 18.11.2018 14:50:25